Frenzel metodas slėgiui ausyse išlyginti

Pirmą kartą lietuviškai – garsusis frenzel.doc dokumentas, kuriame detaliai paaiškinamas „frenzel“ metodas ausims prasipūsti.

Pastaba: visos freedivingo, kvėpavimo sulaikymo ir nardymo su įranga treniruotės turi būti atliekamos šalia esant kvalifikuotam specialistui ar instruktoriui. Technikas, aprašytas šioje instrukcijoje visada praktikuokite tik šalia esant specialistui. Šis dokumentas skirtas griežtai informaciniams tikslams.

Turinys

  • Pradžia
  • Pagrindinių metodų apžvalga
  • Slėgio ausyse išlyginimo fiziologija
  • Frenzel veiksmų technika
  • Frenzel Fattah laipsniško burnos pripildymo technika
  • Priedas A: plaučių pakavimo technika

Įvadas

Eric Fattah parašė „Frenzel Fattah“ slėgio išlyginimo ausyse dokumentą, kad paaiškintų Frenzel techniką ir slėgio išlyginimą didesniuose gyliuose nei liekamasis plaučių tūris (80m+). Kadangi jį buvo galima rasti internete, daugiau kaip dešimt tūkstančių žmonių per pastaruosius penkis metus pasinaudojo šiuo Frenzel metodo vadovu.

Pagrindinė „Frenzel“ ir „Frenzel Fattah pilnos burnos“ technikos mokėjimo nauda yra sumažinti pastangas ir pavojų sveikatai, kuriuos paprastai sukelia „užsikimšti ir pūsti“ technika, dar kitaip vadinama Vasalva. Jei išmoksite būdus, kurie kruopščiai paaiškinti šiame dokumente, ilgainiui išmoksite slėgį išlyginti nesąmoningai; tai yra raktas į efektyvų freedaivingą atsipalaidavus.

Narai su įranga taip pat gali naudotis Frenzel metodais. Nors jie turi daugiau laiko slėgio išlyginimui ausyse bei oro tiekimą, „Užsikimšti ir pūsti“ technika vistiek gali traumuoti trapius vidurinės ausies audinius, ausies būgnelį ar plaučius. Frenzel metodas yra momentinis ir daug saugesnis.

Fenzel Fattah „pilnos burnos“ metodas leidžia praktikuoti fridaivingą esant tuštiems plaučiams ar naudojant funkcinį liekamąjį plaučių tūrį. Naudojant „pilnos burnos“ metodą treniruotas fridaiveris gali pasiekti žymiai didesnius nei jam įprasta gylius. Normaliai tokie nardymai būtų galimi tik naudojant rizikingesnę techniką pripildant sinusus ir vidinę ausį jūros vandeniu ar fiziologiniu tirpalu.

Įspėjimas: jei jūsų maksimalus pasinėrimo gylis yra ribojamas dėl jūsų ausų, šiame dokumente paaiškinti ir gerai išmokti metodai gali labai pakelti jūsų pasiekiamo gylio potencialą per trumpą laiką. Būkite atsargūs siekiant naujų gylių, nes visa rizika paprastai susijusi su fridaivingu giliau be tinkamo pasiruošimo, vis tiek išlieka! Priverstinis diafragminis metodas dideliame gylyje gali padidinti ausies ir plaučių baro traumų tikimybę. Nardymas naudojant liekamąjį palučių tūrį ar tuščiais plaučiais taip pat gali sąlygoti baro traumas, sąmonės netekimą, ir/ar mirtį ir paskendimą.

Pakartotinis Frenzel metodo dokumento leidimas turi šiuos pakeitimus:

  • Video
  • Papildomą turinį:
  • Pagrindinių slėgio išlyginimo ausyse technikų apžvalgą
  • „pilnos burnos“ metodo patobulinimo strategiją.

Pagrindinių metodų apžvalga

Vasalva (užsikimšti ir pūsti)

Apibūdinimas: vidinės ausies slėgio išlyginimui užspauskite abi šnerves pirštais ir „pūskite“ sutraukiant diafragmą (iškvepiant). Oras išstumiamas į Eustachijaus vamzdelius, taip sulygindamas vidinį slėgį su išorėje esančiu vandens slėgiu.

Privalumai: lengva išmokti.

Trūkumai: išeikvojama labai daug oro. Per lėtai išlyginamas slėgis greitai leidžiantis. Reikalauja didelių diafragmos pastangų giliau nardant, o tai gali baigtis sužeidimu.

Įspėjimai: gali sukelti ausies ar plaučių baro traumas didesniame gylyje. Nėra efektyvu gylyje, kuris yra žemiau naro liekamojo plaučių tūrio.

Laisvos rankos (valingas Eustachijaus vamzdelių atvėrimas)

Apibūdinimas: leidimosi metu „atverkite“ savo Eustachijaus vamzdelius sutraukdami raumenis, kurie juos supa. Iš tikrųjų, Eustachijaus vamzdeliai neatsidaro, tik raumenys neleidžia jiems susitraukti didėjant vandens slėgiui. Tai paskatina oro judėjimą iš plaučių į Eustachijaus vamzdelius, o tai užtikrina vienodą oro slėgį (spaudimą).

Privalumai: idealus metodas racionalizavimui ir energijos saugojimui. Jei atliekamas teisingai, saugesnis nei kiti metodai.

Trūkumai: reikalingas raumenų, esančių aplink Eustachijaus vamzdelius, treniravimas. Šis metodas yra sunkus ar jo neįmanoma atlikti kai kuriems fridaiveriams dėl jų mažo Eustachijaus vamzdelių dydžio. Efektyviam slėgio išlyginimui gali prireikti lėčiau nerti. Paprastai neefektyvus nardant gylyje, gerokai žemesniame nei fridaiverio liekamasis plaučių tūris.

Frenzel (diafragminis)

Apibūdinimas: pritraukiant oro į burną, uždarant antgerklį ir atveriant minkštąjį gomurį, oras gali būti išstumiamas į Eustachijaus vamzdelius, sudarant teigiamą slėgį liežuviu, burna ir skruostais.

Privalumai: patogu. Saugiau nei Vasalva metodas ir puikiai tinkantis nardymui su vandens akiniais bei nosies spaustuku. Galimi leidimosi greičiai nuo vidutinių iki labai greitų. Frenzel metodas efektyvus gylyje, žemesniame nei plaučių liekamasis tūris tik tinkamai treniruojantis ir adaptuojant krūtinę ir šonkaulius.

Trūkumai: reikalauja daug treniravimosi ir geros minkštojo gomurio, gerklų, liežuvio raumenų kontrolės.

Įspėjimai: galima lengvai peržengti asmenines ribas – gali įvykti plaučių ar trachėjos baro traumos.

Fenzel Fattah „pilnos burnos metodas“

Apibūdinimas: identiškas Frenzel metodui, tik tam tikrame gylyje burnos pripildymas yra atliekamas tik kartą, ir burna išlieka pilna viso nėrimo metu. Išlyginant slėgį pastovus spaudimas prieš didėjantį išorėje esančio vandens slėgį sukuriamas palaikant atviro minkštojo gomurio ir liežuvio, žandikaulio ir skruostų spaudimą.

Privalumai: patikimas visuose gyliuose. Lengvai galima greitai leistis. Efektyvus gyliuose, daug žemesniuose nei plaučių liekamasis tūris (riba yra tik burnos pripildymo kiekis). Pastovus spaudimas gali būti palaikomas tik jei spaudimas Eustachijaus vamzdeliuose niekada nesumažėja.

Trūkumai: reikalauja daug treniravimosi ir geros minkštojo gomurio, gerklų, liežuvio ir burnos raumenų kontrolės.

Įspėjimas: galima lengvai peržengti asmenines ribas – gali įvykti plaučių ar trachėjos baro traumos.

„Šlapias“ metodas naudojant fiziologinį tirpalą/jūros vandenį

Apibūdinimas: paprastai fridaiveriai nardydami naudoja kaukę arba nardo visai be kaukės ar akinių. Jei fridaiveris užsidėjęs nosies spaustuką, tai jis jį gali nusiimti ir leisti vandeniui užpildyti jo/jos sinusus, kai daugiau nebegali laviruoti naudojant orą. Fridaiveris pasirinktinai gali naudoti Frenzel liežuvio stūmoklį, kuris įstumtų vandenį į vidinę ausį ir taip sumažintų toliau esančią oro ertmę. Kai sinusuose ir Eustachijaus vamzdeliuose yra jūros vanduo ar fiziologinis tirpalas, oro ertmė visiškai sumažėja, panaikindama poreikį toliau lyginti slėgį naudojant orą. Yra ir kitas variantas (pagal Sebatian Murat): užpildant vandeniu sinusus, reikia pakreipti galvą atgal link paviršiaus, kad vanduo nepatektų į Eustachijaus vamzdžius. Šis variantas naudingas, jei norime išvengti problemų, sudirginimo ar infekcijos po to, kai jūros vanduo patenka į Eustachijaus vamzdžius.

Privalumai: galima leistis greitai. Efektyvus gyliuose, daug žemesniuose nei plaučių liekamasis tūris.

Trūkumai: vidinės ausies ir sinusų infekcijos tikimybė.

Įspėjimai: reikia treniruotis, norint apsisaugoti nuo vandens aspiracijos į plaučius ar paskendimo. Kiti galimi pavojai: galvos svaigimas nuo vandens aplink ir vidinės ausies kanale; padidėjusi skendimo rizika dėl galimo sąmonės netekimo ar motorinės nervų sistemos funkcijos netekimo; labai lengva peržengti asmenines ribas, gali sumažėti liekamasis plaučių tūris – tai gali sąlygoti plaučių ar trachėjos baro traumas.

1 dalis: Slėgio išlyginimo ausyse fiziologija

Žemiau yra žmogaus galvos pjūvis:

Nasal cavity – nosies ertmė

Opening to eustachian tube – Eustachijaus vamzdelio atvara

Soft palate: raised, neutral, lowered – minkštasis gomurys pakeltas, neutralioje padėtyje, nuleistas

Epiglittis open, closed – antgerklis atviras, uždaras

Esophagus – stemplė

Trachea – trachėja

Tongue – liežuvis

  • Praėjimas, kuris eina į plaučius, vadinamas trachėja. Ji gali būti uždaroma ir atidaroma antgerklio.
  • Praėjimas, kuris eina į skrandį, vadinamas stemple. Ji gali būti atvira ir uždaryta, bet beveik visada yra uždaryta, išskyrus tada, kada ryjama.
  • Oro, keliaujančio iš ar į plaučius, kryptis gali būti keičiama minkštojo gomurio. Jei minkštasis gomurys yra neutralioje padėtyje (kaip parodyta aukščiau), oras gali laisvai tekėti ir pro nosį, ir pro burną.
  • Jei minkštasis gomurys yra pakeltas, nosies ertmė yra uždengiama, ir oras gali tekėti tik pro burną
  • Jei minkštasis gomurys yra nuleistas, uždaroma burna, ir oras gali tekėti tik per nosį.
  • Eustachijaus vamzdelių atvaros yra nosies ertmėje. Norint išlyginti slėgį ausyse, reikia išstumti orą į Eustachijaus vamzdelius.

 

2 dalis: Frenzel veiksmų technika

Žemiau yra žmogaus galvos pjūvis, atliekant Frenzel veiksmą

Nosis užkemšama, minkštasis gomurys yra savo natūralioje padėtyje, antgerklis uždaręs įėjimą į trachėją, liežuvis nustumtas atgal, oras stumiamas į Eustachijaus vamzdelį.

Liežuvis veikia kaip vožtuvas; stumiant liežuvį atgal ir aukštyn, suspaudžiamas visas gerklės oro ertmės tūris. Tačiau oras turi kažkur dingti. Jis bando patekti į plaučius, bet tam trukdo antgerklis. Jis bando patekti į skrandį, bet stemplė užverta. Bando išeiti per nosį, bet nosis užspausta pirštais. Vienintelė vieta, kur oras gali patekti yra Eustachijaus vamzdeliai. Oro, nukreipto į Eustachijaus vamzdelius, spaudimas ribojamas tik liežuvio stiprumo. Liežuvis yra nepaprastai stiprus. Liežuvis gali sukelti pakankamą oro spaudimą, kad sudraskytų ausų būgnelius.

Frenzel veiksmui atlikti:

  1. Užsikimškite nosį.
  2. Pripildykite burną trupučiu oro.
  3. Užverkite antgerklį.
  4. Minkštąjį gomurį laikykite neutralioje padėtyje.
  5. Naudokite liežuvį kaip stūmoklį ir stumkite orą link užpakalinės gerklės dalies.

Deja, dauguma žmonių nemoka kontroliuoti savo antgerklio ar minkštojo gomurio, ir dauguma žmonių nežino kaip naudoti liežuvį kaip stūmoklį. Taigi šio dokumento tikslas ir yra palaipsniui aprašyti veiksmus, kaip išmokti abu minėtus žingsnelius. Sėkmė bus garantuota, jei kiekvienas individualus žingsnelis bus prižiūrimas žinovo.

Individualūs žingsneliai, kuriuos turite išmokti, išvardinti čia:

  • Išmokite pripildyti burną oru.
  • Išmokite kontroliuoti antgerklį.
  • Išmokite kontroliuoti minkštąjį gomurį.
  • Išmokite naudoti „liežuvio bloką“.
  • Išmokite naudoti liežuvį kaip stūmoklį.
  • Išmokite kontroliuoti antgerklį ir minkštąjį gomurį atskirai.
  • Viską apjunkite.
  • Išmėginkite tai vandenyje.
  • Mokykitės tobulesnius variantus.

1 žingsnis: išmokite pripildyti burną oru

Išpūskite skruostus kaip balioną ir sulaikykite orą keliom sekundėm.

Tada, naudodami skruostus, įstumkite orą atgal į plaučius.

Pakartokite keletą kartų, kol galėsite padaryti tai tik panorėję.

Kad „visiškai išpūstumėte skruostus“, išpūskite skruostus, taip, kad jie būtų visiškai pilni.

Kad „vidutiniškai išpūstumėte skruostus“, išpūskite juos taip, kad būtų tik šiek tiek atsikišę.

Sakydamas „pripildykite burną trupučiu oro“, aš turiu omenyje „išpūskite skruostus vidutiniškai“.

2 žingsnis: išmokite kontroliuoti antgerklį

Yra daug būdų kaip išmokti kontroliuoti antgerklį. Darykite šiuos individualius pratimus, kol įsitikinsite, kad jūs puikiai valdote raumenis, kurie jį kontroliuoja:

1 metodas: gargaliavimas vandeniu arba burnos skalavimas

  1. Paimkite į burną gurkšnelį vandens.
  2. Palenkite galvą atgal, bet neleiskite vandeniui nutekėti į gerklę. Neprarykite vandens.
  3. Vanduo nepatenka jums į gerklę dėl užverto antgerklio.

2 metodas: oro iškvėpimas ir sustabdymas

  1. Išsižiokite ir laikykite burną plačiai atvertą.
  2. Iškvėpkite, bet neleiskite išeiti orui.
  3. Kitaip tariant, „uždarykite gerklę“ ir bandykite iškvėpti, kai gerklė uždaryta.
  4. Oras neišeina, nes antgerklis užvertas.

3 metodas: oro įkvėpimas ir sustabdymas

  • Išsižiokite ir laikykite burną plačiai atvertą.
  • Įkvėpkite, bet neleiskite orui patekti į plaučius.
  • Kitaip tariant, „uždarykite gerklę“ ir bandykite įkvėpti, kai gerklė uždaryta.
  • Oras nepatenka į plaučius, nes antgerklis užvertas.

 

4 metodas: antgerklio muzika

  • Kaip ir 2 metode, iškvėpkite, kai gerklė uždaryta. Ir toliau palaikykite spaudimą.
  • Toliau, tik akimirksniui, išleiskite orą ir vėl jį sustabdykite. Tai turėtų sukelti juokingą springimo garsą.
  • Išleiskite orą, sustabdykite, išleiskite, sustabdykite, vėl ir vėl, taip greit, kaip tik įmanoma.
  • Raumuo, kurį valdote, yra antgerklio.

5 metodas: antgerklio muzika iškvepiant

Kaip ir 4 metode, tik įkvėpkite, sustabdykite orą, leiskite jam tekėti, sustabdykite, leiskite tekėti.

Ir toliau praktikuokite metodus 4 ir 5, kol puikiai valdysite antgerklį.

3 žingsnis: išmokite kontroliuoti minkštąjį gomurį

  • Užčiaupkite burną.
  • Įkvėpkite per nosį.
  • Iškvėpkite per nosį.
  • Įkvėpkite per nosį.
  • Išsižiokite.
  • Iškvėpkite TIK per nosį; NEI TRUPUČIO ORO neturi išeiti iš jūsų burnos.
  • Įkvėpkite TIK per nosį; NEI TRUPUČIO ORO neturi įeiti į jūsų burną.
  • Toliau kvėpuokite tik per nosį, laikydami burną atvertą.
  • Dabar, kvėpuokite TIK per burną, neleiskite orui tekėti per nosį.
  • Kai įsitikinsite, kad galite kvėpuoti per nosį arba per burną (laikydami burną atvirą), galėsite atlikti kitą žingsnelį.
  • Giliai įkvėpkite.
  • Plačiai atverkite burną ir likite plačiai išsižioję.
  • Pradėkite LĖTĄ iškvėpimą TIK per BURNĄ.
  • Iškvėpimo metu, vis dar laikydami ATVERTĄ BURNĄ, iškvėpkite TIK per NOSĮ.
  • To paties iškvėpimo metu, vėl pereikite prie iškvėpimo TIK pro BURNĄ.
  • Ir toliau lėtai iškvėpkite, vis keisdami išvėpimą per nosį ir burną, taip greitai, kaip ik įmanoma.
  • Tą patį pabandykite įkvėpimo metu – laikydami atvertą burną, greitai kaitaliokite įkvėpimą per burną ir nosį.
  • Šitaip kaitaliodami, jūs pajusite kai ką minkšta ir mėsinga judant viršutinėje užpakalinėje savo gerklės dalyje. Tai ir yra minkštasis gomurys. Kvėpuodami per burną, jūs jį pakeliate, o kvėpuodami per nosį – nuleidžiate.
  • Kartokite čia aprašytus pratimus, kol galėsite „pakelti“ ir „nuleisti“ minkštąjį gomurį, kada panorėję.
  • Kai iškvepiate ir per burną, ir per nosį, minkštasis gomurys yra NEUTRALIOJE padėtyje (nei pakeltas, nei nuleistas).

4 žingsnis: išmokite naudoti „liežuvio bloką“

Dabar turite išmokti sustabdyti oro tėkmę tik su liežuviu.

  1. Pradėkite iškvėpimą per burną.
  2. Sustabdykite oro tėkmę užčiaupdami burną (jūsų skruostai staigiai prisipildys)
  3. Vėl įkvėpkite ir vėl pradėkite iškvėpimą.
  4. Sustabdykite oro tėkmę uždarydami antgerklį.
  5. Taigi, dabar jau žinote du būdus, kaip sustabdyti oro tekėjimą iš burnos – galite arba uždaryti antgerklį, arba paprasčiausiai užčiaupti burną.
  6. Dabar turite išmokti trečią būdą, kaip sustabdyti oro tekėjimą iš burnos.
  7. Įkvėpkite ir lėtai iškvėpkite per burną, sakydami garsą „th“, kaip žodyje „theatre“ (teatras).
  8. Dabar, laikydami liežuvį toje padėtyje, liežuvio galiuku palieskite burnos ertmės viršų, truputį už priekinių dantų.
  9. Pabandykite sustabdyti oro tėkmę pro liežuvį, iš liežuvio sudarydami užtvarą. Liežuvio galiukas liečia burnos ertmės viršų už priekinių dantų; liežuvio šonai liečia burnos viršų ties priekiniais dantimis.
  10. Kartokite aprašytus žingsnelius, kol galėsite sustabdyti oro tėkmę iš burnos, naudodamiesi liežuviu.
  11. Įsitikinkite, kad negudraujate užverdami antgerklį ar užčiaupdami burną. Jūsų lūpos turėtų likti ATVIROS, o jūsų žandikaulis bus beveik uždaras – pratimas gali būti atliekamas žandikauliui esant visiškai uždaram, arba tik tiek, jog jūsų priekiniai dantys (viršutiniai ir apatiniai) liečia vieni kitus.
  12. Kai įvaldysite oro tėkmės sustabdymą liežuviu, prisiminkite, ką darote su liežuviu – prisiminkite liežuvio padėtį – tai yra vadinama „liežuvio bloku“.

5 žingsnis: išmokite naudoti liežuvį kaip stūmoklį

  • Jei dar nežinote, kaip plaučius „pakuoti“, žiūrėkite priedą A.
  • Kai išmoksite laisvai „pakuoti“ plaučius, ženkite kitą žingsnelį.
  • Susiraskite kvėpavimo vamzdelį.
  • Įsidėkite vamzdelį į burną.
  • Užsikimškite nosį.
  • Užpildykite plaučius per vamzdelį.
  • Užpildymui negalite naudoti skruostų – nepavyks. Turite naudoti liežuvį.
  • Kitaip tariant, įsiurbkite orą per vamzdelį, tada padarykite „liežuvio bloką“, tada pakelkite liežuvį ir paslinkite atgal, kad įstumtumėte orą atgal į gerklę ir plaučius.
  • Šitaip darant, jūsų liežuvio kraštai paliečia burnos ertmės viršuje esančias dantenas prie krūminių dantų. Liežuvio galiukas taip pat paliečia burnos ertmės viršų. Sukūrus „užtvarą“ iš liežuvio, visi jūsų dantys atsiduria išorinėje „oro kameroje“, o visas oras už liežuvio atsidurs „užpakalinėje oro kameroje“. Kai jūsų liežuvis tokioje padėtyje, neįmanoma iškvėpti. Liežuvis blokuoja oro tėkmę.
  • Kai galėsite užpildyti plaučius per vamzdelį (naudodami liežuvį kaip aprašyta), būsite įvaldę „liežuvio kaip stūmoklio naudojimą“. Dabar žinote kaip įstumti orą į plaučius, naudojant liežuvį.

6 žingsnis: išmokite kontroliuoti antgerklį ir minkštąjį gomurį atskirai

Deja, antgerklis ir minkštasis gomurys yra „suporuoti“, panašiai kaip ir jūsų ausys yra „suporuotos“. Sunku pajudinti vieną ausį, nejudinant kitos. Sunku pajudinti vieną antakį, nejudinant kito. Jei galite pajudinti vieną antakį, nejudindami kito, reiškia jūs turite sėkmingai „nesuporuotus“ tuos du raumenis. Reiškia galite valdyti šiuos du raumenis atskirai, nepriklausomai vieną nuo kito. Antgerklis ir minkštasis gomurys taip pat „suporuoti“. Užverdami antgerklį, beveik būtinai pakelsite minkštąjį gomurį (o tai trukdo orui tekėti pro nosį). Tai yra problema. Norėdami atlikti Frenzel metodikas, turėsite išmokti uždaryti antgerklį, laikydami minkštąjį gomurį neutralioje padėtyje. Šitai išmokti gali būti sunku ir užimti daug laiko, ir tai dažnai yra sunkiausia viso metodo dalis.

  1. Uždėkite savo smilių ir nykštį žemiau šnervių, taip kad jūsų noris būtų labai švelniai užkimšta.
  2. Turėtų būti įmanoma iškvėpti per nosį – jūsų šnervės turėtų prasiplėsti.
  3. Visiškai pripildykite skruostus.
  4. Uždarykite antgerklį.
  5. Pabandykite suspausti skruostus ir priversti orą tekėti PRO NOSĮ.
  6. Turėtumėte jausti orą tekant pro smilių ir nykštį, o jūsų šnervės turėtų prasiplėsti.
  7. Jei oras dingsta ir jūsų šnervės neprasiplečia, oras grįžo į plaučius – turbūt neuždarėte antgerklio.
  8. Jei oras niekur nedingsta, o yra tiesiog SUSPAUDˇIAMAS, reiškia jūsų minkštasis gomurys yra pakeltas ir blokuoja oro praėjimą į nosį. Dar pakartokite minkštojo gomurio pratimus, kad pajustumėte šį raumenį.
  9. Dar pakartokite aprašytus žingsnelius, susikoncentruodami į minkštąjį gomurį – laikykite minkštąjį gomurį NEUTRALIOJE padėtyje! Vienintelis būdas suspausti skruostus ir išstumti orą per nosį, yra laikant minkštąjį gomurį NEUTRALIOJE padėtyje.
  10. Jei vis tiek negalite įvaldyti šio pratimo, pabandykite šiuos:
  11. Dar kartą švelniai užspauskite nosį.
  12. Iškvėpkite 90% oro iš burnos.
  13. Užsičiaupkite ir iškvėpkite likusius 10% oro į skruostus, visiškai juos pripildydami.
  14. Uždarykite antgerklį.
  15. Dabar jūsų plaučiai turėtų būti visiškai tušti, o skruostai – pilni. Oras turėtų būti sulaikytas burnoje dėl to, kad antgerklis uždarytas.
  16. Dabar įkvėpkite uždaryta gerkle. Aišku, oras nepateks į jūsų plaučius, nes antgerklis uždarytas. Vietoj to, jūs sukuriate nepatogų vakuumą savo plaučiuose.
  17. Palaikykite vakuumą plaučiuose. Dabar pabandykite suspausti skruostus ir priversti orą iš skruostų tekėti pro nosį. Susikoncentruokite į minkštąjį gomurį. Atpalaiduokite jį – laikykite neutralioje padėtyje. Jei pasiseks, oras pradės veržtis pro jūsų nosį. Neleiskite orui veržtis į plaučius.
  18. Kartokite šiuos pratimus, kol išmoksite pripildyti skruostus, uždaryti antgerklį, suspausti skruostus ir išstumti orą pro nosį. Kai viską padarysite, antgerklis bus uždarytas, o minkštasis gomurys bus neutralioje padėtyje. Tokią raumenų padėtį turite prisiminti.

Kitas būdas, kaip išmokti kontroliuoti antgerklį ir minkštąjį gomurį atskirai, yra plaučių užpildymas per nosį. Kitaip tariant, pasistenkite išmokti užpildyti plaučius užsičiaupę. Turite traukti orą per nosį.

7 žingsnis: viską apjunkite

  • Užsikimškite nosį.
  • Truputėlį pripildykite skruostus.
  • Uždarykite antgerklį ir laikykite minkštąjį gomurį neutralioje padėtyje, kaip ką tik išmokote.
  • Padarykite liežuvio bloką ir priverskite orą tekėti link užpakalinės gerklės dalies, taip kaip pakuojant plaučius per vamzdelį. Oras negalės patekti į plaučius, bet vietoj to tekės į nosies praėjimą – bet, kadangi nosis užkimšta, oras bus priverstas tekėti į Eustachijaus vamzdelius, dėl to spragtelės ausyse.
  • Po to, kai spragteli ausyse, galite toliau palaikyti spaudimą liežuviu, išlenkdami ausų būgnelius į išorę. Faktiškai, jūs turėtumėte jausti, lyg galėtumėte suplėšyti savo ausų būgnelius (į išorę), jei tik sukeltumėte pakankamą spaudimą liežuviu (savaime suprantama, nebandykite suplėšyti savo ausų būgnelių!)

Praktikuokite Frenzel metodus sausumoje, kol galėsite iškart padaryti taip, kad užsikimšus nosį spragteltų ausyse.

8 žingsnis: išmėginkite tai vandenyje

Nueikite į baseiną, kurio gylis bent 4 metrai.

  • Nusileiskite iki 3-4 metrų gylio, aukštyn kojomis, nelygindami slėgio. Turėtų truputį skaudėti ausis.
  • Dabar, užžsikimškite nosį ir lyginkite slėgį! Jūs turite mokėti padaryti taip, kad iškart spragteltų ausyse.
  • Ir toliau palaikykite spaudimą liežuviu, kol pajusite ausis įsitempiant išorės link.
  • Išbandykite tą patį ežere ar vandenyne.

3 dalis: Frenzel Fattah laipsniško burnos pripildymo technika

Kad galėtumėte atlikti Frenzel metodus, gerklėje turi būti oro tarpas. Liežuvis turi stumti, kaip stūmoklis, link to oro tarpo. Jei gerklėje nebus oro tarpo, metodo nebus įmanoma atlikti.

Fridaiveriui leidžiantis, jo plaučiai suspaudžiami. Neriant žemyn galva, likęs suspausto oro tūris pakyla į plaučius. Tam tikrame gylyje, fridaiveris pastebės, kad jo gerklėje nebepakanka oro Frenzel technikai atlikti. Tai gali taip pat atsitikti, kai naras leidžiasi kojom žemyn, bet daug greičiau atsitinka leidžiantis žemyn galva. Tikrasis „nesėkmės“ gylis priklauso nuo naro. Aš esu girdėjęs, kad taip yra buvę tokiame nedideliame gylyje kaip 25 metrai.

Kad galėtumėte laviruoti žemesniame nei „nesėkmės gylis“, oras turi patekti į gerklę. Tai lengvai galima padaryti įtraukiant pilvą ir su jėga iškvepiant esant užčiauptai burnai, dėl ko skruostai gali išsipūsti. Kai burna ir skruostai prisipildo oru, nedelsiant turite uždaryti antgerklį, kol oras nenutekėjo atgal į plaučius. Kai uždaromas antgerklis, oras sulaikomas gerklėje ir galima atlikti Frenzel metodus.

Čia paminėta technika dažnai vadinama „diafragminiu Frenzel metodu“, ir yra naudojama beveik visų fridaiverių gilesniuose gyliuose. Vis dėlto, net ir naudojant „diafragminį Frenzel metodą“, dar didesniame gylyje likęs oro tūris plaučiuose bus toks mažas, kad jo neužteks burnos ir gerklės pripildymui. Tokiame gylyje nepadeda net „diafragminis Frenzel metodas“. Vienintelis būdas tęsti laviravimą tokiame gylyje yra pripildyti burną ir skruostus pakankamu oro kiekiu, prieš pasiekiant tokį gylį. Štai veikimo būdas, kurį aš vadinu „Frenzel Fattah“ metodu:

  • Nusistatykite gylį, kuriame jums nebepadeda diafragminis Frenzel metodas. Tai tikriausiai turėtų būti kažkur tarp 50 ir 90 metrų, nardant apsivertus. Tarkim, kad nesėkmės gylis yra X metrų.
  • Burnos pripildymas turėtų būti 0 – 30 m gylyje, priklausomai nuo jūsų planuojamo pasiekti gylio. Nustatykite savo nardymo laikrodžio gylio signalą tokiam gyliui.
  • Burnos užpildymas nėriant įkvepiant: 20 – 30 m, neriant iki 100 m
  • FRV/FRC (liekamojo plaučių tūrio) nėrime: 10 – 15 m neriant iki 60 m
  • Pilno iškvėpimo nardymai: 0 – 5 m, neriant iki 30 m (iškvėpimo nardymams galioja ypatingi įspėjimai).
  • Pradėkite nėrimą.
  • Kai išgirsite gylio signalą, truputį susilenkite, įtraukite pilvą ir iškvėpkite visą galimą orą į burną. Jūsų skruostai turi visiškai prisipildyti. Turėtų būti sunku išlaikyti burną uždarytą, nes oras veršis pro jūsų lūpas.

Pažiūrėkite trumpą video demonstraciją čia: www.liwuivision.ca/franzelfattah1.mov

Pažiūrėkite trumpą video medžiagą, filmuotą stambiu planu čia: www.liwuivision.ca/franzelfattah2.mov

  • Nedelsiant uždarykite antgerklį ir laikykite jį uždarą per likusį leidimasi. Gali būti naudinga „įkvėpti“ esant uždarytam antgerkliui. Tai padeda palaikyti jį uždarą.
  • Dabar, laikydami minkštąjį gomurį neutralioje padėtyje, galite tęsti slėgio išlyginimą ausyse, naudodami Frenzel techniką. Tik turite ir toliau laikyti antgerklį uždarą.
  • Turėtumėte sugebėti išlyginti slėgį ausyse naudojant orą, esantį jūsų burnoje ir skruostuose.
  • Taip pat sėkmingai galite lyginti slėgį ir kaukėje. Tiesiog atlikite Frenzel metodą neužsikimšę nosies.

„Frenzel Fattah“ metodai gali būti praktikuojami ir baseine, bet tai taip pat pavojinga, kaip ir vandenyne, taigi šalia turi būti prižiūrėtojas/partneris!

PASTABA: nardymai tuščiais plaučiais baseine ar vandenyne, gali baigtis plaučių barotraumomis. Jei niekada neesate bandę šio nardymo tipo, sumažžinkite iškvepiamo oro kiekį iki 50% ar 75%. Esmė yra ne iškvepiamo oro kiekis, bet užžtikrinti, kad netyčia neištrauktumėte oro iš plaučių. Tai galite praktikuoti sausumoje, nors tai saugiau, bet vis tiek staigus slėgio plaučiuose sumažėjimas (atvirkštinis variantas pripildymui) gali sąlygoti sužeidimus.

  • Nueikite į baseiną, kuris yra bent 4 metrų gylio.
  • Atpalaiduokite kūną ir pasiruoškite.
  • Po tinkamos kvėpavimo mankštos, iškvėpkite 95% oro.
  • Užsičiaupkite.
  • Likusius 5% oro iškvėpkite į burną – jūsų skruostai turėtų visiškai prisipildyti.
  • Nedelsiant uždarykite antgerklį.
  • Nusileiskite iki baseino dugno.
  • Balansuokite naudodami orą burnoje.

Tą pačią metodiką galima naudoti ežere ar vandenyne. Įsitikinkite, kad jūsų prižiūrėtojas seka jus per visą nardymo laiką ir jūs matote vienas kitą.

Priedas A: kaip pakuoti orą plaučiuose

PASTABA: plaučių pakavimo metodą naudinga išmokti, nes tai padeda įvaldyti Frenzel techniką, visgi, pernelyg didelis plaučių pripildymas gali sukelti galvos svaigimą, sąmonės netekimą, plaučių barotraumas ar fizinius sužeidimus. Niekada nepripildykite plaučių iki skausmo, ar kol pradės svaigti galva. Jei pajusite kokių nors neįprastų simptomų, lėtai iškvėpkite ir prisilenkite kuo arčiau prie žemės.

  • Užsičiaupkite.
  • Iškvėpkite sučiaupta burna, leisdami prisipildyti skruostams.
  • Suspauskite skruostus ir įstumkite orą atgal į plaučius.
  • Kartokite 1 – 3 punktus vėl ir vėl, kol lengvai galėsite pripildyti skruostus ir įstumti orą atgal į plaučius.
  • Susiraskite gėrimo šiaudelį.
  • Įsidėkite šiaudelį į burną.
  • Traukite orą per šiaudelį.
  • Įkvėpkite per šiaudelį.
  • Pajuskite skirtumą tarp įkvėpimo per šiaudelį ir oro traukimo per šiaudelį.
  • Įkvėpkite maksimaliai per šiaudelį.
  • Traukite orą per šiaudelį į burną.
  • Išsiimkite šiaudelį.
  • Naudodamiesi skruostais, įstumkite orą atgal į plaučius.
  • Traukite orą į burną nesinaudodami šiaudeliu.
  • Naudodamiesi skruostais, įstumkite orą atgal į plaučius (nerykite oro, kad jis nepatektų į skrandį).
  • Vienas įtraukimo/įstūmimo ciklas vadinamas vienu „pack‘u“.
  • Vėl pradėkite viską nuo pradžžių, tik nesinaudodami šiaudeliu.
  • Visiškai pripildykite plaučius. Suskaičiuokite, kiek „pack‘ų“ reikia, kad plaučiai visiškai prisipildytų.
  • Pakartokite ir pabandykite viską atlikti kaip įmanoma greičiau. Tik nepripildykite per daug!

Tai tiek!

Versta iš http://www.liquivision.ca/

Dalinkis:

X
Scroll to Top
Scroll to Top