Povandeninės žūklės įranga – apžvalga

Pradedančiam domėtis povandenine žūkle, dažnai būna sunku susigaudyti tarp terminų, reikalingos įrangos, skirtingų gamintojų. Dažnas sutiktas medžiotojas bandys įrodyti kad jo pasirinktas gamintojas yra geriausias. Atsirinkti tai, kas reikalinga, išties nėra lengva. Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti pagrindinius povandeninės žūklės aspektus ir pradmenis. Tikimės, jog tai galbūt padės kažkam sutaupyti, investavus į tinkamą įrangą iškart.

Kaukė

Tai tikriausiai svarbiausia įrangos dalis medžiotojui. Kaukė, kuri neteisingai „guli“ ant jūsų veido, rasoja, ne tik kad kelia daug nepatogumų, bet ir pavojų. Gerai matyti po vandeniu – raktas į medžiotojo sėkmę.

Išmeskite iš galvos gausybę skambių gamintojų pavadinimų. Išsirinkite kaukę, kuri tinka Jūsų veidui. Kadangi vienodų veido formų paprasčiausiai nebūna, geriausiai būtų apsilankyti nardymo reikmenų parduotuvėje ir tiesiog visas kaukes bandyti. Populiarus būdas nustatyti, ar kaukė yra tinkama yra toks: imate kaukę ir dedate ją prie veido. Kaukė turi patogiai priglusti. Tada švelniai įtraukiate oro per nosį, ir kaukę pritraukia. Pažiurėkite žemyn – kaukė turi nekristi. Jeigu kaukė krenta, vadinasi ji jums netinka. Nepamirškite įsitikinti, ar patogu suimti savo nosį, kadangi to jums prireiks neriant, norint išlyginti slegį savo ausyse.

Jeigu planuojate nerti į didelius gylius (giliau nei 20 metrų), turėtume rinktis mažesnio tūrio kaukę – išlyginti slėgį joje bus daug lengviau. Tiesa, šių kaukių minusas tame, jog jų matomumo zona yra labai siaura. Priešingai, jeigu planuojate medžioti nedideliuose gyliuose, galite sau leisti įsigyti didesnio tūrio kaukę – matomumo zona bus žymiai platesnė. Nepamirškite – medžioklėje gerai matyti didelis privalumas.

Įsigijus kaukę, gali būti, jog susidursite su rasojimo problema. Populiarus metodas yra paspjaudyti ant kaukės stiklų iš vidaus, patrinti, ir išplauti kaukę vandeniu. Kitas būdas yra ištrinti stiklus dantų pasta. Vienas iš šių būdų jums tikrai pravers, o ne visos kaukės ir rasoja.

Vamzdelis

Viskas ko jums reikia, tai paprasčiausio J formos vamzdelio. Stenkitės vengti vamzdelių su vožtuvais ar kita atributika – jie veikia, bet dažnai sugenda tada, kada to mažiausiai tikitės, o ir po vandeniu kelia papildomą pasipriešinimą neriant. Įsitikinkite kad kandiklis patogus, ir nespaudžia dantenų.

Kostiumas

Dar vienas ypač svarbus komponentas. Jūsų nardymo kokybė labai priklausys nuo to, kaip gerai jausitės vandenyje. Ar jums nešalta, ar jūsų judesių nevaržo nepatogus kostiumo sukirpimas. Ypač svarbu neriant yra nesušalti. Šiltas kostiumas užtikrins ilgesnius panėrimo laikus ir malonesnę medžioklę. Šlapi kostiumai nardymui paprastai veikia tokiu principu – jie įleidžia šiek tiek vandens tarp medžiagos ir kūno. Kūnas vandenį sušildo, o kostiumas neleidžia tam vandeniui smarkiai cirkuliuoti.

Visi kostiumai yra siuvami iš neopreno, medžiagos kuri ypatingai teigiamai plūdri. Tai reiškia, kad norint su kostiumu panerti, jums prireiks svorių sistemos. Plačiau apie svorius kiek vėliau.

Kostiumai siuvami keletos dydžių arba pagal individualius matmenis. Storiai vyrauja nuo 3 mm iki 9 mm. Lietuvos vandenims, jei planuojate turėti tik vieną kostiumą, rekomenduojame rinktis 7 mm kostiumą. Be abejonės, kuo storesnis kostiumas, tuo daugiau svorių jums reikės, norint pasinerti.

Siūlome Polosub kostiumus kurie siuvami pagal jūsų matmenis ir pageidavimus Italijoje.

Plaukmenys (lastai)

Rinkoje yra tikrai nedidelis ilgų lastų pasirinkimas. Būtent ilgi lastai reikalingi medžiojant. Didesnis greitis judėjimo greitis leis ilgiau būti ten, apačioje. Jeigu planuojate medžioti iki 20m gylije, ieškokite minkštų lastų. Bet svarbiausia – kaip fiksuojasi koja. Šiek tiek spaus – ir turėsite skausmingų pritrinimų, bus per laisvi, tikėtina kad lastą pamesit. Visi fridaivingui, o tuo pačiu ir medžioklei skirti lastai yra „uždaru“ kulnu. Todėl šio tipo lastai dėvimi su neopreno kojine ant kojos. Nepamirškite to matuodamiesi lastus!

Mes rekomenduojame Leaderfins (Estija)

Svorių diržas

Svorių diržas yra reikalingas norint panerti. Kadangi žmonės yra skirtingų ūgių, svorių ir figūrų, o tuo pačiu ir jų kostiumai, kiekvienam žmogui reikalingas individualus svoris, kompensuosiantis kostiumo plūdrumą. ˇinoma, priklauso nuo gylių, į kuriuos nardoma, tačiau medžiotojas turėtų reguliuotis diržą taip, kad bent jau iki 6 metrų gylio būtų teigiamai plūdrus. Incidento atveju, netekusį sąmonės medžiotoją kostiumas iškeltų į paviršių (su sąlyga jog jis negiliau 6 metrų). Nepersistenkit su svoriais! Yra žymiai lengviau panerti su ypatingai teigiamai plūdriu kostiumu, negu iškilti su ypač neigiamai plūdriu kostiumu. Dar plūdrumui pasitikrinti: pilnai iškvėpkite, plūduriuodamas paviršiuje – turite neskęsti.

Peilis

Medžiotojo peilis atlieka dvi pagrindines funkcijas. Neleisti ilgai kankintis laimikiui, bei padėti išsipainioti iš kliūties (tinklo, žvejybinių valų ir pan.) Stenkitės rinktis lengvą, mažą, aštrų ir patogiu tvirtinimu peilį. Neinvestuokite į peilį pernelyg daug – jie linkę pasimesti.

Pirštinės ir kojinės

Pirštinės yra skirtos apsaugoti jūsų rankas nuo šalčio bei įbrėžimų. Jos būna penkiapirštės 2-5 mm storio ir tripirštės 5-9 mm šaltam vandeniui. Kojinės būtinos nardant freedaivingo lastais uždaru kulnu. Lietuvoje vasarą nardome su 3-5 mm o pavasarį rudenį su 7-9 mm storio kojine. Kojinės smarkiai dėvisi, ypač plonėja padas, todėl jas avėdami venkite ilgų pasivaikščiojimų krantu. Jei tai neišvengiama, avekite minkštas tapkes ar botus.

Šautuvas

Mitas kad arbaletai naudojami tik labai skaidriame vandenyje.

Kada rinktis arbaletą, o kada pneumatinį šautuvą? Į šį klausimą atsakyti sunku, kalbant apie Lietuvos vandenis. Žinoma, jeigu nardome jūroje ar vandenyne, kur vandens skaidrumas siekia dešimt metrų ir daugiau – renkamės ilgą, per 90 cm ilgio arbaletą. Nepaslaptis, kad Lietuvoje skaidrus vanduo nera dažna, todėl reikalingas trumpesnis šautuvas. Yra 50-60 ilgio arbaletai kurie puikiai tinka mūsų sąlygomis. Pneumatinį šautuvą patogu užtaisyti, galima keisti strėlės antgalius. Jeigu į žuvį gerai nepataikome, ją sužeidžiame, arbaletu antrą syki į ją greit neiššausime. Tuo tarpu „pneumatą“ galime greitai užtaisyti iš naujo ir atlikti antrą šuvį. Reikia žinoti, jog kiekvienas medžiotojas sakys, jog jo šautuvas pats geriausias, nes juo buvo „paimti“ didžiausi trofėjai ir patirta daugiausiai įspūdžių, todėl apsispręsti turėsime patys.

Todėl prieš perkant šautuvą povandeninei medžioklei, pasitarkite su bendraminčiais, palaikykite rankose vienus ir kitus šautuvus, galiausiai paprašykite, kad kolega duotų pabandyti pamedžioti vienu ar kitu ginklu.

Mes rekomenduojame graikų firmos PATHOS arbaletus.

Dalinkis:

X
Scroll to Top
Scroll to Top